Víťazi festivalu AMAVET na súťaže v zahraničí

Švajčiarsko, Španielsko a Česka Republika sú na dosah

Cesty víťazov Festivalu vedy a techniky AMAVET 2022 sa blížia. Medzinárodné vedecké súťaže sú miestom, kde slovenskí mladí vedci môžu preukázať svoj talent a nadšenie pre vedu. AMAVET takto skvelým spôsobom podporuje mladých vedcov na ich ceste za objavmi a pokrokmi vo vede. Tieto súťaže poskytujú mladým ľuďom príležitosť prezentovať svoje výskumy a závery pred odbornou porotou a získať cenné skúsenosti a kontakty v oblasti vedy. Účastníci súťažia v rôznych kategóriách, či už sú to individuálne projekty alebo skupinové projekty. Ich práce sú hodnotené na základe kritérií, ako je originalita, význam a technická kvalita.

Prvou cestou je cesta víťaza Festivalu vedy a techniky AMAVET 2022  Michala Kováča, ktorý získal postup na International Swiss Talent Forum. Michal sa zúčastní na interaktívnom školení medzinárodného podujatia, ktorého tohtoročná téma je cirkulárna ekonomika. Spolu s ďalšími mladými talentovanými vedcami bude hľadať inovatívne riešenia na aktuálne výzvy a získavať cennú spätnú väzbu od odborníkov na jednotlivé aspekty tejto problematiky.

Druhou cestou je postup víťazov na Exporecerca Jove. Ide o konferenciu v meste Barcelona v Španielsku, ktorá sa uskutočnila v týchto dňoch. Prezentovali dvaja víťazi FVAT AMAVET 2022 Peter Antolik a Oliver Reiter. Peter v kategórií energia a transport s projektom Inteligentný kurník. Oliver v kategórií biológia s projektom Monitoring hniezdenia bociana bieleho v okrese Stropkov v rokoch 2012 – 2022. Určite sa s nami podelia o skúsenosti aj v elektronickom Revue AMAVET-u.

Ďalší víťazi a spoluautori projektu v kategórií environmentálnych vied Krištof Franko a Marko Balčák budú prezentovať svoj projekt s názvom Pavučina – bio materiál budúcnosti na Festivale vedy a techniky v Pardubiciach v Čechách 16. marca.

Víťazom a autorom projektov držíme palce. Nech získajú  aj medzinárodné uznanie pre ich prácu, cenné skúsenosti v prezentácii svojich výsledkov a v komunikácii s odborníkmi. Účasť vo vedeckej súťaži, konferencii im umožňuje rozvíjať svoje vedecké nápady a zlepšovať svoje výskumné zručnosti.

Barbora Cíchová