11 máj Vyhrajte s Misiou Mars deň na vesmírnej stanici LunAres
Stredoškoláci sa môžu ešte stále prihlásiť do štvrtého ročníka náučnej súťaže Misia Mars. Uzávierka registrácie projektov je 15. mája. Najlepší projekt zrealizujú pod vedením astrobiologičky Dr. Michaely Musilovej na výskumnej vesmírnej stanici LunAres, jedinej stanici tohto druhu v Európe, kde ho víťazi koncom júna osobne odovzdajú do rúk posádky simulovanej marťanskej misie.
Študenti majú jedinečnú možnosť spolupracovať a stretnúť sa s uznávanými mladými vedcami. Do súťaže sa môžu registrovať na stránke www.misiamars.sk do 15. mája ako jednotlivec alebo tím maximálne štyroch študentov. Pod vedením učiteľa majú vytvoriť vedecko-technický projekt, ktorý využijú astronauti na simulovaných misiách.
Inšpiráciou pri tvorbe projektu môžu byť dva víťazné projekty z minulého ročníka. Oba úspešne otestovala posádka simulovaných misií na výskumnej vesmírnej stanici HI-SEAS. Pozrite si video, ktoré natočila k vyhodnoteniu projektov Dr. Musilová, riaditeľka stanice HI-SEAS na Havaji.
Sestry Simona a Vanessa Murajdové z Gymnázia Andreja Vrábla v Leviciach navrhli pod vedením učiteľky Zuzany Čechovej tzv. bioreaktor. Slúži na pestovanie mikroriasy spirulina, ktorá je bohatá na viaceré živiny potrebné pre ľudské telo a je zároveň aj zdrojom kyslíka. „Spiruline sa napriek vysokej nadmorskej výške (2 500 m n. m.), v ktorej sa stanica HI-SEAS nachádza, darilo, hoci spočiatku to bolo pre ňu náročné. Projekt hodnotím ako úspešný, určite spestril jedálniček členov simulovanej misie,“ komentuje realizáciu projektu Dr. Musilová.
Druhým víťazným projektom bola podpora psychického a fyzického stavu posádky, ktorá spočívala vo využití trampolíny počas simulovanej misie. Experiment navrhli bývalí štvrtáci z Gymnázia Jána Hollého v Trnave Viliam Krištof, Matej Krajčovič a Christián Izakovič pod vedením učiteľky Jany Martinkovičovej. „Posádke som poskytla trampolínu, typy cvičení a inštrukcie od študentov pre tento experiment. Členovia misie používali trampolínu ako zdroj spestrenia ich náročného dňa, počas ktorého robili veľa expedícií do terénu v skafandroch. Mať možnosť sa odreagovať na trampolíne alebo robiť iné typy cvikov počas misie, bolo pre nich veľmi dôležité. Niektoré posádky vymysleli dokonca aj spoločné aktivity na trampolíne, čo obohatilo ich morálku a umožnilo zblížiť sa,“ hodnotí Michaela Musilová.
Päť najlepších projektov, ktoré vyberie odborná porota v tomto ročníku, predstavia ich autori v zábavno-vzdelávacom centre Energoland pri jadrovej elektrárni Mochovce 2. júna 2022. Na základe prezentácií jednotlivých tímov rozhodne porota o konečnom umiestnení, pričom všetkých päť tímov vyhrá atraktívne ceny.
Víťazný projekt zrealizuje na júlovej simulovanej misii posádka LunAres v spolupráci s Dr. Michaelou Musilovou pod vedením riaditeľa výskumnej stanice Leszka Orzechowskeho. Víťazi svoj projekt na stanicu LunAres, ktorá sa nachádza na bývalom vojenskom letisku v poľskom meste Pila, osobne donesú a predstavia tamojšej posádke. K programu patrí aj návšteva jedného z najväčších a najlepšie vybavených vedeckých múzeí v Európe, Kopernikovho vedeckého centra, s takmer 450 interaktívnymi exponátmi.
Mgr. Barbora Rumpli, Slovenské elektrárne, a.s.