Významný medzinárodný úspech finalistky Festivalu vedy a techniky AMAVET 2019

Šikovná študentka, či ešte žiačka ZŠ, Lujza Lea Lavríková prezentovala na celoslovenskom finále FVAT 2019 v Bratislave projekt zachraňovania dažďovej vody „Konfuciova teória vody v slovenskej prírode“. Aktuálna ekologická téma zaujala odborníkov ďaleko za hranicami Slovenska. Počas tohto leta sa s ním zúčastnila na medzinárodnej súťaži mladých vedcov IRCYS 2020 online (International Research Competition Young Scientist) v Bandungu, v Západnej Jáve v Indonézii. Konala sa od 28. do 31. augusta. Darilo sa jej, postúpila do finále a získala špeciálnu cenu WIIPA (World Invention Intelectual Property Asociations, Svetová asociácia pre vynálezy a duševné vlastníctvo) a účasť na Kaohsiung International Invention & Design Expo na Taiwane.Marek Kukučka, člen odbornej hodnotiacej komisie FVAT 2019, si na Lujzu veľmi dobre pamätá: „Na FVAT 2019 som síce nebol hodnotiteľom projektu v jej sekcii, ale zaujalo ma to a vypočul som si vtedy jej prezentáciu, pozrel projekt a aj sme sa porozprávali. Neskôr som jej ešte napísal zopár postrehov a možných technických inšpirácií na budúce vylepšovanie a rozšírenie projektu aj také praktické drobnosti. Myslím, že je to dobrá ekologická aj technická téma s perspektívou do budúcnosti, ak v tom Lujza bude ďalej pokračovať a ešte súťažiť aj v budúcnosti.“

Ako si na túto udalosť spomína, dnes už deviatačka ZŠ Okružná v Michalovciach, Lujza Lea Lavríková:

Prázdniny 2020 boli iné. Žiadne dovolenky pri mori, žiadne návštevy cudzích krajín. Myslela som si, že tieto prázdniny budú nudné. Nebolo tomu tak.

Pani Ing. Beáta Puobišová, Vedecká hračka, o.z. a pani učiteľka Mgr. Sidónia Tomášová Czetőová odporučili môj projekt „Konfuciova teória vody v slovenskej prírode“ na medzinárodnú súťaž mladých vedcov IRCYS 2020 online (International Research Competition Young Scientist) v Bandungu v Západnej Jáve v Indonézii. Súťaže sa zúčastnili mladí vedci z celého sveta. Porota vybrala 31 projektov, ktoré postúpili do online finále. Bol medzi nimi aj ten môj. To bola prvá radosť z ocenenia mojej práce.

Finále sa konalo 28. – 31.8.2020. Prezentáciu pred medzinárodnou porotou a odpovede na ich otázky boli v angličtine. Bála som sa, že im nebudem rozumieť. No po prvých slovách som už nevnímala, že komunikujem po anglicky. Napätie trvalo do pondelka 31.8. V tento deň sa konal webinár a vyhodnotenie súťaže. Online vysielanie začalo o 10:00. Po prezentáciách rôznych vedcov, tímlídrov, či organizátorov nastal o 11:48 h moment veľkého prekvapenia: Získala som špeciálnu cenu WIIPA (World Invention Intelectual Property Asociations = Svetovej asociácie pre vynálezy a duševné vlastníctvo) a účasť na výstave International Invention and Design EXPO v Kaohsiung na Taiwane, ktorá k tejto cene patrí.

Moje ocenenie bolo vykúpené meškaním na oslavu narodenín mojej kamarátky Emky, nedorozumeniami s organizátormi a ešte som aj na skúšku pripojenia do google meet zaspala…Moje prázdniny sa skončili veľkolepo. Ďakujem za túto príležitosť a som rada, že som nesklamala.

Lujza Lea Lavriková, 9.D, ZŠ Okružná, Michalovce

Link na video z regionálnej TV MISTRAL:
https://www.facebook.com/watch/?v=785274245542587&extid=MiHGPGycmIEVZWjY