Zapojte sa do prestížnej súťaže Misia Mars 3

Využite jedinečnú príležitosť spolupráce s mladou svetoznámou astrobiologičkou Dr. Michaelou Musilovou a prihláste sa do súťaže Misia Mars, určenej pre stredoškolákov a pedagógov. Možno práve váš projekt zrealizuje Michaela Musilová, riaditeľka simulovaných misií na výskumnej vesmírnej stanici HI-SEAS na Havaji.

Zaregistrujte sa elektronicky na stránke www.misiamars.sk ešte dnes a získajte originálny marťanský balíček – štýlovú šiltovku, pero a diár s logom Misia Mars. Súťažiť môžete ako jednotlivec alebo tím maximálne piatich študentov pod vedením pedagóga ako odborného garanta vášho projektu. Navrhnite experiment, ktorý využije Michaela Musilová spolu s tímom medzinárodných vedcov na jednej zo simulovaných marťanských misií. Projekt budete môcť počas jeho realizácie koordinovať priamo s ňou a zadávať jej inštrukcie.

Najneskôr do 9. mája vyplňte registračný formulár a prihláste svoj vedecko-technický projekt do súťaže. Projekt je potrebné predstaviť v dvojminútovom videu formou ústnej prezentácie alebo zdokumentovaním postupu jeho realizácie a video nahrať do online formulára. Inšpiráciou môže byť víťazné video projektu gymnazistov zo Skalice, ktorý sa zameral na využitie ľudských vlasov a ochlpenia, ako hnojiva pre pestovanie rastlín počas vesmírnych misií. Projekt doteraz využívajú s veľkým úspechom a zaznamenal celosvetový ohlas na medzinárodných vesmírnych portáloch.

„Odporúčam, aby študenti pripravili projekt, ktorý je kreatívny a zároveň užitočný a praktický. V minulosti niektorí vymysleli projekty, ktoré boli síce originálne, ale nemohli sme ich na našich misiách realizovať, pretože nespĺňali určité špecifické podmienky. Preto si dobre prečítajte všetky pravidlá a obmedzenia a v rámci nich vytvorte projekt, ktorý zaujme pozornosť poroty“, radí súťažiacim predsedníčka poroty Michaela Musilová.

Pomôcť pri príprave projektu môžu aj videá Sprievodca vesmírnou stanicou, ktoré pre vás exkluzívne natočila veliteľka misie. Dozviete sa, v akých priestoroch sa bude projekt realizovať.

Materiál či vybavenie pre váš projekt musí byť rozmerovo skladný a vážiť maximálne päť kíl. Projekt nesmie obsahovať  jedovaté, výbušné alebo vysoko horľavé látky, ktoré nie je možné prepravovať v podpalubí lietadla. Taktiež nesmie obsahovať biologické vzorky, ale môže v ňom byť navrhnuté napríklad pestovanie rastlín, ktorých semená budú zakúpené na Havaji. Vo výskumnej vesmírnej stanici je nutné šetriť vodou, jedlom a elektrinou. Členovia posádky môžu vychádzať von len v skafandri, inak trávia takmer celý čas spoločne v uzavretom priestore o priemere 12 metrov. K dispozícii majú malý skleník, kde môžu pestovať šalát alebo špenát na spestrenie jedálnička.

Tri najlepšie projekty vyberie odborná porota, v ktorej je tento rok aj prvý a jediný slovenský kozmonaut Ivan Bella. Následne ich predstavia autori projektov v zábavno-vzdelávacom centre Energoland v Mochovciach v polovici júna 2021. Na základe prezentácií jednotlivých tímov rozhodne porota o konečnom umiestnení, všetky tri tímy vyhrajú spolu s pedagógmi atraktívne ceny. Pre víťazov je pripravená jedinečná exkurzia do Európskeho centra vesmírneho výskumu a technológií v Holandsku, hlavného vývojového a testovacieho centra Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a jej návštevníckeho centra Space Expo. Nazriete do zákulisia najväčšieho sídla ESA, kde sa rodia takmer všetky európske vesmírne projekty. V Space Expo vstúpite do modelu medzinárodnej vesmírnej stanice, uvidíte model pristátia prvého človeka na Mesiaci v životnej veľkosti alebo originálnu kapsulu Soyuz, v ktorej letel do vesmíru v roku 2004 holandský astronaut André Kuipers.  

Súťaž organizujú Slovenské elektrárne v spolupráci so Slovenskou organizáciou pre vesmírne aktivity (SOSA), Asociáciou pre mládež, vedu a techniku (AMAVET), Centrom vedecko-technických informácií SR (CVTI), magazínom o vede a technike Quark a portálom Veda na dosah.

Lukáš Procháska