Zážitky a nové plány z CERN-u

Na prelome októbra a novembra sme pripravili ďalšiu exkurziu do CERN-u. „Upiekli“ sme ju v spolupráci s Gymnáziom M.M. Hodžu z Liptovského Mikuláša, a okorenená bola aj účasťou víťazov Festivalu vedy a techniky AMAVET. Matej Gurňák, ktorý získal tento rok v silnej svetovej konkurencii 3. miesto na súťaži Regeneron ISEF v Atlante, je nám dobre známy aj ako dobrovoľník z denných táborov Zvedavých vedcov v Bratislave. Keď nás oslovila pani Manáková z Občianskeho združenia priateľov dejín techniky a vynálezov s tým, že by sme mohli podporiť šikovného a talentovaného nadšenca pre vedu z nadácie z pozostalosti manželov Tabačikovcov, s navrhnutím Mateja sme dlho neváhali. Mohol sa vďaka podpore dobrých ľudí zúčastniť exkurzie bezplatne. Gymnazisti boli milo prekvapení, keď Matej prejavil iniciatívu a počas cesty do CERN-u im spravil prednášku o časticovej fyzike.

Prvým bodom programu bola tradičná zastávka v Technorame vo Winterthure, kde otvorili aj nový park s experimentálnymi stanicami s vodou (otvorený však bude len v teplých mesiacoch). Žiaci ďalej v Ženeve navštívili Palác národov OSN a neďalekú Botanickú záhradu.

Potom nasledovala samotná exkurzie v CERN-e, o ktorej necháme prehovoriť Mateja: Bola naozaj super a ďakujem za možnosť zúčastniť sa jej. Asi jediné negatívum bolo, že sme v CERN-e mohli mať prehliadku iba tri hodinky. Kľudne by som tam bol aj pár dní 🙂 Vidieť továreň na antihmotu bolo pre mňa veľkým zážitkom, keďže o výsledkoch týchto experimentov som čítal v minulosti pár správ. Aj zvyšný program bol fajn a stihli sme toho viac ako bolo písané v propozíciách. Vyskúšal som si aj niečo málo z práce sprievodcu, keďže som mal v autobuse aj krátky výklad k časticovej fyzike a CERN-u.“

Kolektív po rokoch opäť navštívil aj malebné mestečko Broc s čokoládovňou Cailler a syrárňou Gruyére, čím paleta zážitkov zo Švajčiarska získala väčšiu pestrosť.

V nasledujúcom polroku máme na pláne niekoľko ďalších exkurzií do CERN-u. Od júla 2023 si však budeme musieť dať na chvíľu pauzu. Pripravuje sa spustenie nového projektu Science Gateway, kvôli ktorému budú návštevy na pár mesiacov pozastavené. Sledujte však ďalej naše novinky, pretože aj Science Gateway vyzerá zaujímavo. Kto vie, možno sa nám podarí byť jedným z prvých účastníkov novej vlajkovej lode CERN-u so zameraním na vzdelávanie vo vede a technike.

Lukáš Procháska