Zážitky amaveťákov z postupu do zahraničia Belgian Expo Science 2022

Ramona Valková, Ondrej Škorňák a Lukáš Hošek za víťazstvo na Festivale vedy a techniky AMAVET 2021 získali možnosť prezentácie svojich vedátorských projektov v tomto roku v Belgicku. So svojimi pocitmi z medzinárodného podujatia svojich rovesníkov sa podelili aj na stránke AMAVET Revue.

Ondrej a Lukáš:

Vďaka AMAVET-u sme dostali príležitosť byť súčasťou podujatia Belgian Expo Science, ktoré sa uskutočnilo v dňoch 22. a 23. apríla v meste Liège.

Naša cesta sa začala na letisku v Bratislave. Najskôr sme leteli do hlavného mesta Belgicka. V Bruseli sme sa stretli s naším sprievodcom, ktorý nás previedol týmto krásnym mestom. Mali sme možnosť prezrieť si veľké množstvo pamiatok, parkov a námestí. Nasledujúci deň sme sa vlakom presunuli do Liège, kde sa uskutočnil Belgian Expo Science. Táto výstava prebiehala v podobnom duchu ako celoslovenské finále Festivalu vedy a techniky AMAVET. Nachádzali sa tam projekty na rôzne vedecké témy, ktoré prezentovali študenti rozdielnych vekových kategórií. Keďže sme boli zahraničnými hosťami, tak sme my priamo nesúťažili. Nevadilo nám to, lebo sme mali možnosť vidieť veľa zaujímavých projektov a spoznať sa s úžasnými ľuďmi. Celkovo organizácia tejto súťaže bola na vysokej úrovni. Po prezentačnom dni bola pre nás pripravená prehliadka historickej časti mesta Liège, zakončená slávnostnou večerou. Druhý deň sa pokračovalo v prezentovaní projektov a na jeho konci bolo vyhodnotenie a odovzdanie cien pre víťazov, ako aj pre nás.           Chceli by sme sa poďakovať AMAVET-u a všetkým, ktorí nám umožnili prežiť tento úžasný zážitok.

Ramona Valková:

Namiesto do školy sme ráno po veľkonočných prázdninách leteli priamo do hlavného mesta Belgicka, do Bruselu. Keďže sme pricestovali o deň skôr, mali sme čas poprechádzať sa po tomto nádhernom meste, obdivovať paláce, pamiatky a obrovské záhrady, či spoznať miestnu kultúru a jedálniček. Ďalší deň sme sa presunuli do Liège, kde nasledujúci deň prebiehala samotná prehliadka a opäť sme mali priestor spoznať aj toto mesto.

Potom bol čas na samotné Science-Expo. Nasledujúce dva dni sme spolu so študentmi rôznych krajín sveta mali možnosť širokej verejnosti ukázať a prezentovať naše projekty. V sobotu večer nás čakala medzinárodná večera, na ktorej sme získali naše certifikáty o účasti na tejto prehliadke.

Zúčastniť sa na medzinárodnej prehliadke je určite zážitok, na ktorý nikdy nezabudnem. Chcela by som sa touto cestou poďakovať AMAVET-u, ktorý mi poskytol túto príležitosť.